کرایوتراپی

کرایوتراپی نوعی سرما درمانی است که از دماهای بسیار پایین برای درمان شرایط مختلف و بهبود سلامت پوست استفاده می کند. این نام از کلمه یونانی “کرایو” به معنای “سرما” و “تراپی” به معنای “درمان” گرفته شده است. کرایوتراپی یک درمان کم تهاجمی است که می تواند در یک کلینیک انجام شود و معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد. در حالی که پزشکان سال‌ها از اشکال مختلف سرما درمانی برای مواردی مانند زگیل یا حذف سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند، سلبریتی‌ها و ستارگان ورزش شروع به پذیرش روند جدیدی کرده‌اند: اسپاهای سرما درمانی “کل بدن”. در این اسپاها، که در چند سال اخیر تعداد آنها افزایش یافته است، فرد برای چند دقیقه در غرفه ای که دمای آن بسیار سرد شده است، می نشیند یا می ایستد. در کرایوتراپی، پوست برای مدت کوتاهی، معمولا بین یک تا سه دقیقه، در معرض دمای زیر صفر قرار می گیرد.

کرایوتراپی چیست؟

کرایوتراپی یا درمان برودتی، هر شکلی از درمان با استفاده از دمای انجماد یا نزدیک به انجماد است. این می تواند شامل کرایوسرجری یا کرایوآبلیشن باشد که در آن نیتروژن مایع به صورت موضعی برای از بین بردن سلول های غیر طبیعی (مانند تومورها یا سلول های سرطانی) استفاده می شود. کرایوتراپی در مقیاس کوچک می تواند شامل غوطه وری در حمام یخ یا کرایوتراپی صورت باشد. دو نوع اصلی کرایوتراپی وجود دارد: کرایوتراپی کل بدن (WBC) و کرایوتراپی موضعی.

انواع کرایوتراپی

 • کرایوتراپی کل بدن

کرایوتراپی کل بدن (WBC) شامل نشستن یا ایستادن در یک اتاق سرد به مدت دو تا پنج دقیقه است. در طی این فرآیند، فرد بدن خود را در دمای زیر صفر، معمولاً بین 100- تا 140- درجه سانتیگراد، در معرض نیتروژن مایع قرار می دهد. بیماران ملزم به پوشیدن حداقل لباس در اتاق هستند، که فقط می تواند شامل مواردی مانند جوراب، دستکش، لباس زیر مورد تایید و احتمالاً سربند و ماسک برای محافظت از گوش، بینی و دهان باشد.

 • کرایوتراپی موضعی

کرایوتراپی موضعی زمانی است که فقط ناحیه خاصی از بدن در معرض دمای بسیار پایین قرار می گیرد. این کار را می‌توان با استفاده از وسیله‌ای خاص انجام داد. دماهای مورد استفاده در کرایوتراپی موضعی به اندازه دمای مورد استفاده در سرما درمانی کل بدن نیست و معمولاً بین 50- تا 56- درجه سانتی گراد متغیر است.

 • غوطه وری در آب سرد

غوطه ور شدن در آب سرد شامل غوطه ور شدن بدن، به استثنای سر و گردن، در آب با دمای 50- است. این تکنیک درمانی اغلب برای مدیریت درد عضلانی پس از ورزش استفاده می شود.

 • استفاده از یخ

استفاده از یخ یکی از اولین گام ها در درمان آسیب های حاد مانند کشیدگی، رگ به رگ شدن و شکستگی است. به گفته آکادمی اطفال آمریکا، استفاده از کیسه یخ، حمام یخ یا ماساژ یخ به کاهش درد، تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده کمک می کند.

 • کرایوآبلیشن

این روش که به عنوان کرایوسرجری نیز شناخته می شود، یک روش کم تهاجمی است که برای درمان بیماری های پوستی (مانند زگیل و برچسب های پوستی) و برخی سرطان ها (از جمله سرطان پروستات، دهانه رحم و کبد) استفاده می شود. برای انجام این کار، پزشک از سرمای شدید برای انجماد و برداشتن بافت های غیر طبیعی استفاده می کند. این روش پزشکی یا جراحی فقط در کلینیک ها یا مراکز جراحی توسط متخصصین مراقبت های بهداشتی مجاز انجام می شود.

چرا پزشکان از کرایوتراپی استفاده می کنند؟

کرایوتراپی یک روش درمانی کم تهاجمی است. این نوع درمان بافت آسیب دیده بیمار را که ناشی از انواع شرایط پزشکی است، از بین می برد. کرایوتراپی معمولاً بدون جراحی باز انجام می شود. اکثر افراد به سرعت بهبود می یابند. پزشک شما ممکن است کرایوتراپی را برای موارد زیر توصیه کند:

 • سرطان استخوان
 • سرطان دهانه رحم، سرطان کبد یا سرطان پروستات
 • سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم (انتهای پایین رحم)
 • بیماری های پوستی پیش سرطانی و سرطان های پوست در مراحل اولیه
 • رتینوبلاستوما (سرطان شبکیه در کودکان)
 • بیماری های پوستی مانند زگیل، برچسب های پوستی یا لکه های تیره

کرایوتراپی چگونه کار می کند؟

در طی درمان کرایوتراپی، پوست برای مدت کوتاهی در معرض دمای بسیار سرد قرار می گیرد. این باعث می شود رگ های خونی در پوست منقبض شوند و سوخت و ساز بدن کاهش یابد. بدن با افزایش جریان خون و ترشح اندورفین که اثر تسکین دهنده درد و خلق و خو دارد به این امر پاسخ می دهد. کرایوتراپی فواید زیادی برای پوست دارد، از جمله کاهش التهاب، بهبود رنگ و بافت پوست و تحریک تولید کلاژن.

روش های انجام کرایوتراپی

روش های کرایوتراپی مختلفی برای انجماد بافت وجود دارد. روشی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از سرما استفاده می کند به محل بافت غیر طبیعی بستگی دارد.

 • بافت خارجی: اگر بافت روی پوست شما قرار دارد، پزشک شما معمولاً از یک دستگاه اسپری یا سواب پنبه ای برای استفاده از عامل انجماد استفاده می کند.
 • بافت داخلی: برای درمان شرایط داخل بدن، مانند سلول های پیش سرطانی یا تومور، پزشک از ابزاری به نام کرایوپروب استفاده می کند. این پروب از طریق یک برش کوچک در پوست شما انجام می شود.

کرایوتراپی خارجی باعث می شود که پوست یخ زده تاول زده و پوست کنده شود تا پوست جدید سالم رشد کند. هنگامی که سلول‌های غیرطبیعی در طول کرایوتراپی داخلی منجمد می‌شوند و می‌میرند، سیستم ایمنی شما به پاکسازی بافت از بدن کمک می‌کند.

چرا کرایوتراپی برای پوست شما مفید است؟

چندین دلیل و فواید سلامتی وجود دارد که ثابت می کند چرا کرایوتراپی برای پوست شما خوب است. در حالی که دلیل اصلی این است که کرایوتراپی می تواند به کاهش التهاب کمک کند، اما این درمان مزایای متعدد دیگری نیز وجود دارد.

 • کاهش التهاب

التهاب پاسخ طبیعی بدن به آسیب یا عفونت است. با قرمزی، تورم و درد مشخص می شود. در حالی که التهاب یک پاسخ ضروری است که به بهبود بدن کمک می کند، اما التهاب مزمن می تواند منجر به تعدادی از مشکلات، از جمله بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس شود.

 • مسکن درد

دلیل دیگری که کرایوتراپی برای پوست شما مفید است این است که می تواند درد را تسکین دهد. این به دلیل ترشح اندورفین است که هورمون هایی هستند که اثرات تسکین دهنده و تقویت کننده خلق و خو دارند. همچنین، اگر درد عضلانی دارید، کرایوتراپی می تواند به کاهش این علائم کمک کند.

 • کاهش وزن

کرایوتراپی کل بدن، اغلب به عنوان یک درمان کاهش وزن تبلیغ می شود. در حالی که تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، یک مطالعه نشان داد که کرایوتراپی کل بدن ممکن است به سوزاندن کالری و کاهش چربی بدن کمک کند. یعنی چند دقیقه سرما (حتی سرمای شدید) می تواند متابولیسم را در تمام روز افزایش دهد.

 • گردش خون بهتر

کرایوتراپی همچنین می تواند به بهبود گردش خون کمک کند. در طول درمان کرایوتراپی، رگ های خونی منقبض و سپس گشاد می شوند. این به افزایش جریان خون و بهبود گردش خون کمک می کند.

 • از بین بردن بافت غیر طبیعی

کرایوتراپی همچنین می تواند برای برداشتن بافت های غیرطبیعی مانند زگیل، خال و تگ های پوستی استفاده شود. دمای بسیار سرد کرایوتراپی باعث یخ زدن و مرگ بافت غیر طبیعی می شود. سپس بافت در عرض چند روز یا چند هفته می ریزد.

 • پیشگیری از آلزایمر

این فرضیه وجود دارد که سرما درمانی می تواند با کاهش التهاب و بهبود گردش خون از زوال عقل یا آلزایمر جلوگیری کند. در حالی که تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، یک مطالعه نشان داد افرادی که درمان‌های سرما درمانی منظم داشتند، کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر بودند.

 • پیشگیری از سرطان

برخی از مطالعات نشان داده اند که سرما درمانی می تواند به پیشگیری و همچنین درمان سرطان کمک کند. این به این دلیل است که دمای سرد می تواند سلول های سرطانی و هر سلول غیر طبیعی دیگر را از بین ببرد یا از رشد آنها جلوگیری کند.

 • بهبود رنگ و بافت پوست

کرایوتراپی همچنین می تواند به بهبود تن و بافت پوست شما کمک کند. این به این دلیل است که تولید کلاژن را تحریک می کند. کلاژن پروتئینی است که به حفظ جوانی و سلامت پوست کمک می کند. همچنین می تواند به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک و همچنین بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند.

 • تحریک تولید کلاژن

با افزایش سن، بدن ما کلاژن کمتری تولید می کند. این منجر به تعدادی از مشکلات از جمله چین و چروک، خطوط ریز و از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست می شود. کرایوتراپی می تواند به تحریک تولید کلاژن کمک کند، که این موضوع باعث کاهش علائم پیری نیز می شود و پوست را جوان و سالم نگه دارد.

نکات و دستورالعمل های کرایوتراپی

اگر به دنبال انجام کرایوتراپی هستید ، مطمئن شوید که پزشک مورد اعتمادی انتخا می کنید. همیشه ایده خوبی است که قبل از استفاده از هر نوع درمانی با پزشک خود مشورت کنید. در صورت دریافت کرایوتراپی کل بدن، لباس خشک و گشاد بپوشید. برای محافظت در برابر سرماخوردگی، جوراب و دستکش به همراه داشته باشید. در طول درمان، در صورت امکان حرکت کنید تا جریان خون خود را حفظ کنید.

خطرات کرایوتراپی

قبل از انجام هر نوع کرایوتراپی، با پزشک خود صحبت کنید. اگر سابقه فشار خون بالا، سکته مغزی، فشار خون شدید، تشنج، بیماری قلبی، بیماری ریه، خطر عفونت، کلاستروفوبیا دارید یا باردار هستید، نباید کرایوتراپی را امتحان کنید. زیرا ممکن است با کرایوتراپی کل بدن این مشکلات شدیدتر شود.

انجام یک درمان کرایوتراپی برای بیش از چند دقیقه می تواند کشنده باشد. هرگز کرایوتراپی کل بدن را بدون نظارت پزشک انجام ندهید یا در اتاقک کرایوتراپی نخوابید. هر جلسه باید از نظر ایمنی زمان بندی و نظارت شود.

گفته شده است که کرایوتراپی کل بدن باعث ایجاد موارد پانیکولیت سرماخوردگی، بثورات پوستی ناشی از سرما و آسیب بافت چربی و سرمازدگی می شود. سرمازدگی زمانی اتفاق می‌افتد که پوست و گهگاه بافت‌های زیر پوست، یخ می‌زنند که این می تواند منجر به آسیب دائمی بدن می‌شود.

افراد مسن و سایر افراد با گردش خون ضعیف لزوماً نیازی به اجتناب از کرایوتراپی ندارند، اما باید با احتیاط آن را انجام دهند و حتما با پزشک خود مشورت کنند.

چگونه باید برای کرایوتراپی آماده شوم؟

اکثر افراد برای آماده شدن برای کرایوتراپی روی پوست نیازی به انجام کار خاصی ندارند. پزشک قبل از درمان کرایوتراپی داخلی دستورالعمل هایی را به شما می دهد تا به شما در آماده شدن کمک کند. ممکن است مجبور شوید چند روز قبل از کرایوسرجری داخلی، مصرف برخی داروها مانند آسپرین یا رقیق‌کننده‌های خون را متوقف کنید.

نکات مهم بعد از کرایوتراپی

اگر برای یک بیماری پوستی خارجی کرایوتراپی انجام می دهید، ناحیه تحت درمان بعد از درمان قرمز می شود و احتمالاً تاول می زند. هر درد خفیفی باید بعد از حدود سه روز از بین برود. ناحیه تحت درمان یک زخم تشکیل می دهد که معمولاً در عرض یک تا سه هفته بهبود می یابد. پس از کرایوتراپی داخلی، ممکن است تا سه روز درد خفیف در ناحیه آسیب دیده داشته باشید. زنانی که کرایوتراپی روی دهانه رحم انجام می دهند ممکن است از چند روز تا چند هفته ترشحات آبکی داشته باشند.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

در صورت مشاهده علائم عفونت پس از کرایوتراپی با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرخی پوست
 • چرک
 • تب بی دلیل

همچنین اگر بعد از بهبودی از کرایوتراپی همچنان متوجه مشکل پوستی شدید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

کرایوتراپی درمانی برای بهبود پوست و سلامتی شماست

کرایوتراپی دارای تعدادی فواید پوستی و سلامتی از جمله کاهش التهاب، بهبود رنگ و بافت پوست و تحریک تولید کلاژن است. قرار گرفتن در معرض دمای بسیار پایین می تواند به آرتریت روماتوئید، آسیب عصبی، درد مزمن و حتی از بین بردن سلول های سرطانی کمک کند.

کرایوتراپی یک روش درمانی بسیار موثر است که می‌توان آن را در خانه با حمام یخ، استفاده از کمپرس سرد یا استفاده از دستگاه سرما درمانی مانند UFO 2 در خانه انجام داد. بنابراین، اگر به دنبال راهی برای بهبود پوست یا سلامت خود هستید. کرایوتراپی قطعا ارزش امتحان کردن دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها