کاشت ابرو

افراد زیادی هستند، که ریزش ابرو دارند یا بطور مادرزاد دارای ابروهای ظریف و کم مو بوده اند. به همین دلیل روش های متفاوتی برای داشتن ابروهای زیبا وجود دارد، که بهترین و طبیعی ترین روش کاشت ابرو می باشد. برخی از افراد هستند که با آرایش روزانه می خواهند ابروهای خود را پر مو جلوه دهند یا به سراغ روش های تاتو می روند، که اکثر این روش ها کاملاً غیر طبیعی به نظر می رسد.

کاشت ابرو یکی از روش‌های دائمی برای پر کردن ابروها و فرم دهی به آن‌ها می‌باشد. در روش کاشت ابروی طبیعی، موها از نواحی اطراف سر و یا کناره‌های گوش برداشته می‌شود و در قسمت ابروها کاشته می‌شوند. در واقع کاشت ابرو هایپرنچرال مانند کاشت مو است و می‌توان آن را با عنوان کاشت مو در ناحیه ابروها نیز در نظر گرفت. از آنجایی که تمامی ارگان‌های مورد نیاز برای رشد تار موها در این روش منتقل می‌گردد، از این رو می‌توان گفت که نتایج به دست آمده از کاشت ابرو کاملا دائمی و همیشگی است. موهای ابرو کاملا شبیه به موهای طبیعی رشد پیدا می‌کنند و به همین دلیل پس از کاشت ابرو، مراجعه کننده به کوتاهی و اصلاح ابروهای خود نیاز دارد.

روش‌های کاشت ابرو

با توجه به شرایط ابروی فرد و انتظارات او از نتیجه عمل، روش مناسب کاشت ابرو انتخاب می‌شود. روش‌های کاشت ابرو عبارتند از:

 1. کاشت ابرو به روش :FUT این یکی از روش‌های سنتی کاشت است. در روش FUT متخصص نواری از مو را از بانک مو (معمولا پشت سر) برداشته و فولیکول‌های آن را زیر میکروسکوپ جدا می‌کند.
 2. کاشت ابرو به روش :FUE در این روش فولیکول‌های مو از بانک موی فرد برداشته شده و پس از آماده سازی آن‌ها زیر میکروسکوپ، در ناحیه موردنظر و با توجه به خواب و زاویه مناسب کاشته می‌شوند.
 3. کاشت ابرو به روش :SUT کاشت ابرو به روش SUT تقریبا مشابه روش FUE است، با این تفاوت که در روش SUT از دستگاه‌های به‌روز و پیشرفته برای برداشت، آماده‌سازی و کاشت فولیکول‌ها استفاده می‌شود. برداشت فولیکول‌ها به صورت جداگانه در این روش باعث می‌شود هیچ رد زخمی روی سر به‌جا نماند.
 4. کاشت ابرو به روشFIT: این روش تهاجمی نبوده و دوران نقاهت کوتاهی دارد و نتیجه ابروهایی با تراکم بالا خواهد بود.

کاندیدای مناسب کاشت ابرو

به دلیل اینکه صورت و ابروهای هر فرد بیشتر در کانون توجه قرار دارد و تناسب ابروها با فرم صورت و حالت چشم ها تاثیر زیادی روی زیبایی چهره خواهد داشت، کم پشتی ابروها می تواند تاثیر زیادی روی زیبایی افراد داشته باشد. بسیاری از افراد به دلایل مختلف احتیاج به کاشت ابرو دارند. از جمله عواملی که موجب ریزش یا از دست دادن ابرو می‌‌شود، می توان به برداشتن یا اصلاح غیر اصولی ابروها، بیماری‌های مرتبط با تیروئید، هاشور، تاتو و فیبروز ابروها، سوختگی، عوامل ژنتیکی و… اشاره کرد.

اگر هر کدام از دلایل ذکر شده شامل حال شما می‌باشد، بهترین راهکار برای رسیدن به فرم ابروهای دلخواه خود، کاشت ابرو به صورت طبیعی است. روش‌هایی مانند تاتو، هاشور و اسامی مانند فیبروز و میکروبلیدینگ ابرو که اغلب در آرایشگاه‌های زیبایی انجام می‌شود، هرگز نتایجی طبیعی و دائمی به دنبال نخواهند داشت. همچنین، ماندگاری این روش ها نسبت به کاشت ابرو کمتر است و بعد از مدتی اثر آن ها از بین می‌رود. برای افرادی که به منظور کاشت ابرو مراجعه می کنند، طبیعی بودن نتیجه کار اهمیت بالایی دارد. به طور کلی اگر در یکی از دسته های زیر قرار دارید، کاشت ابرو را به شما پیشنهاد می کنیم:

 • افرادی که به طور مادرزادی و یا ژنتیکی ابروهایی نازک و یا کم پشت دارند.
 • افرادی که به علل مختلف مانند بیماری های زمینه ای (نظیر تیروئید) یا بیماری های پوستی، دچار ریزش در ناحیه ابروی خود هستند.
 • افرادی که به علت آسیب، سوختگی، بخیه، جراحی، شکستگی و… همه یا قسمتی از ابروی آن ها از دست رفته است.
 • افرادی که ابروهای خود را تاتو و یا هاشور کرده اند و می‌خواهند ظاهر ابروهایشان طبیعی‌تر به نظر برسد.
 • افرادی که به علت برداشتن بیش از حد ابروهای خود دچار نازکی و یا کم پشتی ابرو شده اند.
 • افرادی که از فرم، حالت یا شکل ابروهای خود راضی نیستند و قصد ایجاد تغییر در آن را دارند.

مراحل کاشت ابرو

 • طراحی ابروها

در این مرحله می توان از طرح های پیش آماده استفاده کرد، اما به دلیل اینکه این طرح ها کمی طبیعی به نظر نمی رسند از متقاضی در خواست می شود، تا ابروهای دلخواه خود را ترسیم کند. پس از ترسیم ابروها توسط متقاضی و بررسی اندازه های متناسب، متخصص شما تقارن بین ابروها را ایجاد می کند.

 • بی‌حس کردن ناحیه برداشت

شما باید با خوردن یک صبحانه یا ناهار سبک و مقوی و رفتن به حمام برای کاشت ابرو آماده شوید. در اولین مرحله از عمل پزشک محل برداشت گرافت‌ها را بی‌حس می‌کند؛ این کار با استفاده از کرم‌های موضعی یا در مواردی داروهای تزریقی استفاده می‌شود. به این ترتیب، در طول عمل هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد. استفاده از بی‌حسی موضعی نسبت به بیهوشی عوارض بسیار کمتری دارد و به همین دلیل اخیرا در عمل کاشت ابرو یا مو به جز در موارد بسیار خاص دیگر از بیهوشی عمومی استفاده نمی‌شود.

 • استخراج گرافت ها

برای کاشت ابرو معمولاً از ناحیه‌ی پشت سر، پشت گوش یا پایین گردن به عنوان بانک مو یا ناحیه دهنده استفاده می‌شود. موهای ناحیه‌ی پشت سر، ضخیم، بلند و معمولاً چندتایی هستند؛ ولی موهای ناحیه‌ی پشت گوش یا پایین گردن ظریف‌تر و کوتاه‌تر بوده و واحدهای فولیکولی تک تار مویی بیشتری دارند. به طور معمول برای آقایان که ابروهای ضخیم‌تری دارند، از ناحیه‌ی پشت سر و پشت گوش استفاده می‌شود. برای خانم‌ها که ابروهای ظریف‌تری دارند، بیشتر از ناحیه‌ی پشت گوش و پایین گردن استفاده می‌شود.

 • کاشتن گرافت های مو

پس از مرحله برداشت گرافت‌ها از ناحیه مورد نظر کادر پزشکی گرافت‌ها را زیر میکروسکوپ آماده سازی کرده و در اختیار جراح قرار می‌دهند. پزشک متخصص پیش از انجام کاشت ناحیه ابرو ها را کاملا با بی حسی به صورت موضعی بی حس می‌کند و پس از آن با تیغ بسیار باریکی به قطر کمتر از یک میلی متر سوراخ‌هایی در ناحیه مد نظر ایجاد می‌کند، که بسیار ریز بوده و گرافت‌های برداشت شده را درون آن‌ها قرار می‌دهد. موضوعی که پزشک باید در این بخش مورد توجه قرار دهد زاویه ای است، که ابرو کاشته می‌شود و همچنین خواب صحیح در جهت رویش ابرو ها که ملزم به تخصص و تجربه کافی جراح می‌باشد تا نتیجه مطلوب به دست آید.

مراقبت های قبل از کاشت ابرو

در ادامه نکات مهمی که باید قبل از کاشت ابرو بدانید و به آن ها عمل کنید را برای شما بیان می کنیم:

 1. مقاومت بدن خود را با خوردن میوه‌ها و سبزیجات بالا ببرید.
 2. تا جایی که امکان دارد از لحاظ جسمانی و ذهنی خود را در آرام‌ ترین حالت ممکن قرار بدهید.
 3. اگر سابقه مصرف داروی خاص یا بیماری خاصی را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. از چند روز قبل داروهای حاوی آسپیرین مصرف نکنید.
 5. بیشتر ویتامین ها دارای آسپرین می باشند پس، از مصرف ویتامین ها خودداری کنید.
 6. از ۳ روز قبل از اینکه کاشت خود را انجام دهید، در معرض نور خورشید قرار نگرفته و از اشعه آن دور بمانید.
 7. از یک هفته قبل باید از مصرف دخانیات خودداری کنید.
 8. در روز عمل از مصرف نوشیدنی هایی که دارای کافئین هستند باید خودداری کنید، چرا که این مواد خونریزی شما را بیشتر می کند.

عوامل موثر در کاشت ابروی موفق

مهم ترین و اولین نکته برای داشتن یک جراحی موفق کاشت ابرو، مراجعه به پزشک مجرب و مرکزی مجهز است. اگر پزشک از مهارت و تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشد، شاهد موهای کاشته شده‌ای دارای خواب طبیعی و موافق با موهای ابرو خواهید بود. اگر موهای کاشته شده از این ویژگی برخوردار باشند، ظاهری طبیعی و زیبا را ایجاد می‌کنند. ضمن آنکه ایجاد این شکاف‌ها بر روی پوست، باید با نهایت دقت و ظرافت، صورت گیرد تا جای آن ها بر روی پوست، چشمگیر و واضح نباشد. دقت و توجه به مراقبت های ویژه در دو هفته اولیه پس از کاشت ابرو نیز از نکاتی است، که می‌تواند به کاهش آسیب موهای کاشت شده کمک کند.

نکاتی برای کاهش عوارض کاشت ابرو

رعایت برخی نکات موجب می‌شود، تا احتمال بروز عوارض کاشت ابرو کاهش پیدا کند. این نکات عبارتند از:

 • استفاده از تغذیه مناسب و استراحت کافی. حدالامکان از مصرف غذاهای شور و چرب خودداری نمایید. و هنگام خواب مراقب باشید، تا تماسی با نواحی جراحی شده ایجاد نشود.
 • ۷ روز پس از کاشت ابرو، روی ابروها را به‌ آرامی بسابید تا پوسته‌های تشکیل شده پاک شوند.
 • ۲ هفته پس از کاشت ابرو، شستن عادی و معمولی ابروها را از سر بگیرید.
 • برای برداشتن پانسمان ۲۴ ساعت بعد از عمل به پزشک مراجعه نمایید.
 • داروهای تجویز شده را به صورت منظم استفاده فرمایید.
1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها