اسکار چیست؟

اسکار یا جای زخم به عنوان بخشی از فرآیند بهبود پوست است که پس از بریدگی یا آسیب دیدگی ایجاد می شود. پوست با رشد بافت جدید، خود را ترمیم می کند تا زخم را به هم نزدیک کند و شکاف های ناشی از آسیب را پر کند. بافت اسکار عمدتا از پروتئینی به نام کلاژن ساخته شده است.

اسکارها در هر شکل و اندازه ایجاد می شوند. برخی از اسکارها بزرگ و دردناک هستند، در حالی که برخی به سختی قابل مشاهده هستند. افرادی که پوست تیره دارند و همچنین افراد مو قرمز، بیشتر در معرض اسکارهای کلوئید هستند. کلوئیدها اسکارهای برجسته ای هستند که رشد کرده و فراتر از ناحیه آسیب دیده گسترش می یابند. بسته به اندازه، نوع و محل آنها، اسکارهای شما ممکن است ناخوشایند به نظر برسند و حتی ممکن است حرکت ناحیه را دشوار کنند. همه اسکارها نیاز به درمان ندارند و بسیاری از آنها با گذشت زمان از بین می روند. اگر جای زخم، شما را آزار می دهد و یا باعث درد شما می شود، درمان ها می توانند بسیار کمک کننده باشند.

درمان جای اسکار

تشکیل اسکار بخشی طبیعی از روند بهبود پوست است. اسکارها که ناشی از حوادث، انواع بیماری ها از جمله بیماری های پوستی و جراحی ها هستند، قابل درمان هستند. اگرچه اسکارها دائمی هستند، اما بر اساس شدت آسیب، اندازه زخم و محل روی بدن می توانند در طی یک دوره حداکثر دو ساله بهبود یافته و محو شوند. اسکار و جای زخم می تواند بسیار خسته کننده باشد و تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی داشته باشد. گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که می تواند به بهبود ظاهر اسکار و کاهش ناراحتی های مربوط به آن کمک کند. دلایل دیگر  برای درمان جای اسکار می تواند شامل درد، خارش، محدودیت حرکت و ناراحتی های روانی اجتماعی باشد.

کلاژن نقش های مهمی در سراسر بدن شما ایفا می کند، از جمله حجیم کردن پوست و کمک به محافظت از غضروف از مفاصل. هنگامی که یک اسکار ایجاد می شود، رشته های کلاژن، پوست آسیب دیده را ترمیم می کنند و هر ناحیه باز را می بندند. بافت جدید از شما در برابر عفونت محافظت می کند.

علائم اسکار چیست؟

وقتی اسکار برای اولین بار روی پوست ایجاد می‌شود، معمولاً صورتی یا قرمز است. با گذشت زمان، رنگ صورتی محو می‌شود و جای زخم کمی تیره‌تر یا روشن‌تر از رنگ پوست می‌شود. در افرادی که پوست تیره دارند، اسکارها اغلب به صورت لکه های تیره ظاهر می شوند. گاهی اوقات زخم ها خارش دارند و ممکن است دردناک یا حساس باشند. ظاهر یک اسکار به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • آسیبی که باعث ایجاد اسکار شده است، مانند جراحی، سوختگی یا آکنه شدید
 • اندازه، شدت و محل زخم
 • درمانی که برای زخم دریافت کرده اید، مانند بخیه یا بانداژ
 • سن، ژن، قومیت و سلامت کلی شما

انواع اسکار

جای زخم می تواند در هر نقطه از پوست ایجاد شود. انواع مختلفی از اسکار وجود دارد، از جمله:

اسکار انقباضی: این اسکار اغلب پس از سوختگی ایجاد می شود، اسکار انقباضی باعث سفت شدن (انقباض) پوست می شود. این اسکارها می توانند حرکت ناحیه را دشوار کنند، به خصوص زمانی که جای زخم به عضلات و اعصاب وارد شود یا روی یک مفصل رخ دهد.

اسکار آتروفیک: این اسکارهای فرورفته اغلب ناشی از آبله مرغان یا آکنه هستند. آنها شبیه گودال های گرد یا فرورفتگی های کوچک در پوست هستند. آنها اسکارهای یخ شکن نیز نامیده می شوند و اغلب روی صورت ایجاد می شوند. اسکارهای آکنه ممکن است با افزایش سن بیشتر مشخص شوند زیرا پوست به مرور زمان کلاژن و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

اسکار صاف: اگرچه ممکن است در ابتدا کمی برآمده باشد، اما این نوع اسکار به مرور صاف می شود. اسکارهای صاف اغلب صورتی یا قرمز هستند. با گذشت زمان، ممکن است کمی روشن تر یا تیره تر از پوست شوند.

اسکار کلوئید: این اسکارها در بالای سطح پوست قرار می گیرند و در خارج از ناحیه زخم پخش می شوند. بافت اسکار بیش از حد رشد کرده می تواند بزرگ شود و ممکن است بر حرکت ناحیه تأثیر بگذارد.

اسکار برآمده (هیپرتروفیک): هنگامی که انگشت خود را روی آن می گذارید، می توانید یک اسکار هیپرتروفیک را احساس کنید. این اسکارهای برجسته ممکن است با گذشت زمان کوچکتر شوند، اما هرگز به طور کامل صاف نمی شوند. برخلاف کلوئیدها، آنها رشد نمی کنند یا فراتر از ناحیه زخمی گسترش نمی یابند.

ترک‌های پوستی: وقتی پوست به سرعت منبسط یا کوچک می‌شود، بافت‌های همبند زیر پوست آسیب می‌بینند. علائم کشش اغلب در دوران بارداری، بلوغ یا پس از افزایش یا کاهش وزن زیاد ایجاد می شود. این اسکارها معمولاً روی سینه‌ها، شکم، ران‌ها و بازوها ظاهر می‌شوند.

اسکار داخلی: اسکار می تواند در داخل بدن ایجاد شود. بافت اسکار داخلی می تواند ناشی از جراحی (مانند چسبندگی شکم) و برخی شرایط سلامتی مانند سندرم آشرمن و بیماری پیرونی باشد. یک بیماری خودایمنی مانند اسکلرودرمی تغییرات پوستی شبیه اسکار ناشی از التهاب در پوست ایجاد می کند.

اسکار چگونه تشخیص داده می شود؟

شما می توانید به راحتی بیشتر اسکارها را خودتان با توجه به ناحیه ای از پوست که پس از آسیب ایجاد شده، تشخیص دهید. اسکارها اغلب تیره تر، روشن تر یا صورتی تر از پوست اطراف به نظر می رسند. پزشک شما یک معاینه فیزیکی برای ارزیابی جای زخمی که باعث ایجاد مشکل شده است انجام می دهد. ایشان به اندازه، بافت و رنگ اسکار نگاه می کند تا نوع آن را تعیین کند. درمان ها بسته به نوع اسکار، محل آن، علت آن و مدت زمانی که آن را داشته اید متفاوت هستند.

چه کسانی مناسب این درمان اسکار هستند؟

اگر نگران ظاهر اسکار خود هستید، برای درمان اسکار می تواند اقدام کنید. زخم های شما می تواند از موارد زیر باشد:

 • یک آسیب تروماتیک
 • زخم ناشی از سوختگی
 • یک زخم در اثر تصادف
 • اسکار ناشی از جراحی
 • جای جوش
 • از بین بردن ضایعات پوستی یا کلوئید
 • اسکار سرطان پوست
 • اسکلرودرمی

اگر هر یک از مشکلات بالا را دارید ما در کلینیک مهرآسا می توانیم به شما یک مشاوره رایگان بدهیم تا در مورد روند و طول درمان و یا گزینه های درمانی مناسب به شما کمک کنیم. این مرکز در درمان اسکارهای ناشی از آکنه، سوختگی، تروما یا جراحی و همچنین در درمان کلوئیدها و ترک‌های پوستی تخصص دارد.

روش های درمان جای اسکار

درم ابریژن: درم ابریژن یک درمان رایج اسکار آکنه است، درم ابریژن لایه بالایی پوست را با “سنباده زدن” ملایم پوست از بین می برد. این روش پوست را نرم و صاف می کند و می تواند ظاهر جای زخم را بهبود بخشد.

کرم ها و پمادهای موضعی: استفاده از پماد سیلیکون روی جای زخم ممکن است آن را کوچکتر کند یا از تشکیل آن جلوگیری کند.. پزشک شما ممکن است استفاده از کرم کورتیکواستروئیدی یا ورقه ژل سیلیکونی را در ناحیه مورد نظر توصیه کند. اگر پوست تیره دارید، از پزشک خود در مورد استفاده از کرم روشن کننده پوست با هیدروکینون برای روشن کردن جای زخم بپرسید.

لیزر فرکشنال 1540 نانومتری: این دستگاه بافت اسکار را به بافتی سالم تبدیل می کند. این دستگاه به ویژه برای درمان آکنه و ترک های پوستی و همچنین برای جوان سازی و طراوت ظاهر پوست موثر است. لیزر فرکشنال غیر سایشی به ویژه برای نواحی از بدن که مستعد ایجاد اسکار هستند، مانند گردن، به خوبی کار می کند.

لیزر رنگی پالسی: این دستگاه قرمزی را کاهش می دهد و بافت و انعطاف پذیری اسکار را بهبود می بخشد. این لیزر انتخابی مناسب برای اکثر اسکارها است. در درجه اول به این دلیل که در شرایط پوستی که تعداد زیادی رگ خونی را درگیر می کند، به خوبی عمل می کند. فناوری این لیزر از نظر بالینی موثر است و عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

این دستگاه دارای اندازه 5 تا 10 میلی متر است که باعث درمان سریع، حتی برای نواحی اسکار بزرگ می شود. عوارض جانبی شامل کبودی است که پس از یک یا دو هفته پس از درمان ناپدید می شود و همچنین ممکن است تغییرات موقتی در رنگدانه ایجاد کند. در طول درمان دستگاه می تواند به صورت پویا ناحیه مورد نظر را منجمد کند، که این باعث افزایش راحتی در طول درمان شود و امکان درمان ایمن و موثر تحت انرژی بالاتر را فراهم می کند، در حالی که تعداد درمان های لازم را به حداقل می رساند.

لیزر فرکشنال CO2 UltraPulse: این دستگاه امکان درمان چندین لایه پوستی را فراهم می‌کند و بهبود قابل توجهی را در ظاهر زخم‌های جراحی، تروماتیک و سوختگی ارائه می‌دهد. نتایج بافت شناسی با این لیزر ثابت می کند که این درمان ها کیفیت بافت پوست را بهبود می بخشند.

فشار درمانی: بانداژ، پانسمان یا جوراب الاستیک، زخم را تحت فشار قرار می دهد. فشار از تشکیل اسکار جلوگیری می کند یا اندازه آن را کاهش می دهد. ماساژ درمانی همچنین می تواند به شکستن بافت اسکار کمک کرده و به بازسازی آن کمک کند.

جراحی اصلاح اسکار: طیف وسیعی از روش های جراحی می تواند یک اسکار را حذف کند، ظاهر آن را بهبود بخشد یا پوست را از ناحیه دیگری پیوند بزند.

آیا جای زخم ها به مرور زمان محو می شوند؟

اکثر اسکارها با گذشت زمان محو می شوند و مشکلات سلامتی طولانی مدت ایجاد نمی کنند. نحوه تغییر اسکار به محل، اندازه و نوع آن بستگی دارد. یک جای زخم ممکن است آنقدر محو شود که به سختی بتوان آن را دید، اما هرگز به طور کامل از بین نمی رود. برخی از اسکارها ماه ها یا سال ها بعد مشکل ایجاد می کنند. با رشد مجدد رگ های عصبی، جای زخم ممکن است دردناک یا خارش دار شود. سرطان پوست می تواند در اسکارها به خصوص در اسکارهای سوختگی ایجاد شود. برای جلوگیری از سرطان پوست، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید یا جای زخم خود را بپوشانید.

آیا می توانم از ایجاد اسکار جلوگیری کنم؟

اگرچه همیشه نمی‌توانید از آسیب‌هایی که باعث ایجاد زخم می‌شوند جلوگیری کنید، می‌توانید خطر ایجاد اسکار پس از آسیب را کاهش دهید. اگر جای زخم ایجاد شود، مراقبت دقیق می تواند جای زخم را کمتر به چشم بیاورد. برای کاهش خطر اسکار باید:

 • به پزشک خود مراجعه کنید: اگر زخمی دارید که ممکن است باقی بماند، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به بخیه یا بانداژهای مخصوص برای نگه داشتن پوست در حین بهبود نیاز داشته باشید. بخیه ها می توانند جای زخم را به حداقل برسانند. هنگام مراقبت از بخیه حتماً دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. بسته به نوع و محل زخم ممکن است به آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی برای جلوگیری از عفونت نیاز داشته باشید.
 • زخم را تمیز کنید: محل را با آب و صابون بشویید. هرگونه کثیفی یا خون خشک شده را پاک کنید و روی زخم را بانداژ کنید تا میکروب ها از بین بروند. با بهبود زخم حتماً بانداژ را مرتباً عوض کنید.
 • زخم را مرطوب نگه دارید: استفاده از ژل مخصوص یا پدهای سوختگی مرطوب از خشک شدن بیش از حد زخم و ایجاد ضایعه پوستی جلوگیری می کند. ضایعه پوستی می تواند جای زخم را بدتر کند.
 • از اسکار در برابر آفتاب محافظت کنید: جای زخم را بپوشانید یا برای محافظت از آن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند جای زخم را تیره تر کند. قرار گرفتن در معرض مکرر آفتاب، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.
 • به تغذیه خود ادامه دهید: داشتن سطوح پایین ویتامین D یا C در بدن شما می تواند جای زخم را بدتر کند و شما به پروتئین با کیفیت بالا و کافی در رژیم غذایی خود نیاز دارید تا به پوست شما کمک کند آنچه را که برای بهبودی لازم است بسازد.
 • ژل سیلیکون بزنید: استفاده از ژل سیلیکون بدون نسخه می تواند به کاهش خارش کمک کند. منطقه را از آسیب مجدد محافظت کنید. از تحریک کلوئید با لباس یا سایر انواع اصطکاک یا آسیب خودداری کنید. کرم کورتیکواستروئیدی بدون نسخه نیز می تواند به کاهش خارش کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر ظاهر اسکار، شما را آزار می دهد، با پزشک خود صحبت کنید. همچنین اگر جای زخم تغییر کرد یا دردناک، حساس، خارش یا عفونی شد، به پزشک مراجعه کنید. اگر متوجه خال، کک و مک یا رشد روی اسکار یا نزدیک آن شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این ممکن است نشانه ای از سرطان پوست باشد که می تواند به صورت اسکار رشد کند. قبل از انجام فعالیت هایی همچون سوراخ کردن، خالکوبی یا جراحی زیبایی با پزشک خود صحبت کنید. اگر پوست شروع به ضخیم شدن و تبدیل شدن به کلوئید کند، پزشک شما اقدامات احتیاطی (مانند پوشیدن لباس فشاری) را توصیه می کند.

اگر از ظاهر یک اسکار ناراضی هستید به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است مجبور نباشید با زخمی که شما را آزار می دهد زندگی کنید. چندین درمان موثر می‌توانند جای زخم‌ها را صاف‌تر یا کمتر کند. بعد از درمان، ممکن است اصلا متوجه جای زخم نشوید. اگر جای زخم باعث ناراحتی می شود یا حرکت را برای شما دشوار می کند، با پزشک خود تماس بگیرید. درمان ها می توانند حرکت را بهبود بخشند و درد را تسکین دهند. همیشه از جای زخم در برابر نور خورشید محافظت کنید تا خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها