تزریق فیلر

فیلر ماده ژلاتینی مانندی است، که به دلیل جبران تحلیل چربی، صاف کردن چین و چروک‌ها یا زاویه سازی و جوانسازی صورت زیر پوست تزریق می‌شود. تزریق فیلر روشی سریع جهت جوانسازی پوست می باشد. از محبوب ترین فیلر های تزریقی می توان به هیالورونیک اسید اشاره کرد. هزینه تزریق فیلر مقرون به صرفه است و دوران بهبود طولانی مدت مانند عمل‌های جراحی را ندارد.

تکنیک‌های تزریق به دلیل غیر تهاجمی بودن توانسته‌اند توجه بسیاری از افراد را در حوزه زیبایی و جوان‌سازی پوست به خود جلب کنند. تزریق فیلر به دلیل بی‌خطر و بدون عارضه جانبی بودن توانسته با استقبال بسیاری از افراد روبرو شود. چرا که در حال حاضر فیلر‌هایی با ترکیبات کاملا طبیعی و بدون ضرر وارد بازار شده‌اند. البته توجه داشته باشید که جهت رسیدن به نتیجه مطلوب نهایی انتخاب یک کلینیک معتبر و پزشک متخصص در این زمینه اهمیت بسیار بالایی دارد.

تزریق فیلر چگونه انجام می‌شود؟

ناحیه درمان قبل از تزریق تمیز و ضدعفونی و به طور موضعی بی‌حس می‌شود. بسیاری از فیلر‌ها حاوی لیدوکائین، نوعی داروی بی‌حسی ملایم می باشند، تا ناراحتی بیمار در طول درمان و پس از آن به حداقل برسد. متخصص مقدار معینی از فیلر را در نقطه مناسب زیر پوست تزریق می‌کند.

نتیجه تزریق فیلر، با توجه به نوع فیلر و ناحیه تحت درمان، ممکن است بلافاصله مشاهده شود. برخی بیماران با ورم و کبودی خفیفی روبرو می‌شوند، که موقتی است و ظرف چند روز برطرف می‌شود. بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمول را بلافاصله پس از درمان دنبال کند، البته متخصصین زیبایی توصیه می‌کنند که به مدت یک روز از ورزش یا دیگر فعالیت‌های بدنی سنگین پرهیز شود.

مزایای تزریق فیلر چیست؟

تزریق فیلر برای بسیاری از اهداف زیبایی قابل انجام است. مهم ترین مزیت این روش این است، که چربی اضافه شده از نقاط دیگر بدن برداشته نمی شود. از این رو نیاز به ایجاد زخم و برش در ناحیه دیگری از بدن نیست. همچنین در صورت کیفیت کار پزشک و نیز مناسب بودن ماده ی اضافه شده، میزان ماندگاری نتایج نیز بالا خواهد بود.

نتایج تزریق فیلر عموماً بلافاصله قابل مشاهده و قابل درک است. اگر فیلر به مقدار کافی، در نواحی مناسب و توسط پزشک متخصص در این زمینه تزریق شود، به شما امکان می دهد اثری به نام “لیفتینگ نرم” را در صورت خود مشاهده کنید که ظاهری جوان شده اما همچنان طبیعی به صورت می بخشد.

مزیت اصلی تزریق فیلر به دست آوردن نتایجی هماهنگ و طبیعی است، به گونه ای که به صورت شما یک حالت مصنوعی نمی دهد. علاوه بر این، در مقایسه با جراحی پلاستیک، تزریق فیلر را می توان روشی نسبتاً ایمن با عوارض جانبی کمتر در نظر گرفت.

در حالی که تزریق فیلر روشی ایمن و موثر در نظر گرفته می شود، اما ایجاد علائم کوچک در محل تزریق را می توان از عوارض جانبی آن محسوب کرد. خوشبختانه این علائم در عرض چند روز ناپدید می شوند. قرمزی، ایجاد تورم و کبودی های کوچک از عوارض جانبی رایج پس از تزریق فیلر هستند، اما عموماً در مدت کوتاهی ناپدید می شوند.

کاربردهای تزریق فیلر چیست؟

تزریق فیلر کابردهای مختلفی دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین کابردهای آن اشاره می شود:

 • جهت حجیم و پر کردن لب های نازک
 • از بین بردن چین و چروک های روی صورت به ویژه اطراف گونه ها، دهان، چشم و پیشانی
 • بزرگ تر کردن سینه ی بانوان که از کوچک بودن سینه ی خود ناراضی هستند.
 • گونه گذاری برای افرادی که صورت آن ها لاغر است.
 • زاویه سازی فک و چانه
 • تزریق فیلر به باسن به منظور حجیم کردن حجم آن

انواع فیلر مورد استفاده در تزریق

برای رفع چین و چروک پوستی از فیلر‌های مختلفی استفاده می‌شود. امروزه تزریق فیلر یا فیلر با تنوع بالایی صورت می‌گیرد. برخی از انواع فیلر موجود در بازار شامل موارد زیر است:

 • هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید را می‌توان محبوب ترین ماده پر کننده چین و چروک پوستی دانست. البته این ماده به صورت طبیعی در زیر پوست وجود داشته و توسط بدن تولید می‌شود. که به علت عوارض افزایش سن مقدار آن کمتر شده و پوست چروک می شود. از این رو در مواد تزریقی جدید برای رفع چین و چروک از آن بهره می‌برند. نتایج حاصل از تزریق فیلرهای هیالورونیک اسید، معمولا خیلی زود ظاهر می‌شوند. البته این موضوع به مهارت پزشک و سوخت و ساز بدن فرد نیز بستگی دارد. این نوع فیلر عوارض جانبی خاصی نداشته و بیشتر افراد می‌توانند کاندیدای استفاده از آن باشند.

عموما ماندگاری نتیجه این تزریق بین یک تا دو سال خواهد بود. تحقیقات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است، که برخی از آن‌ها نشان می‌دهند که تزریق مکرر هیالورونیک اسید سبب تحریک تولید کلاژن به صورت طبیعی می‌شود. همین امر سبب کاهش چین و چروک‌ها در طی زمان خواهد شد.

 • پلی لاکتیک اسید

فیلر‌های حاوی پلی لاکتیک اسید پلیمری مصنوعی هستند، اما با بافت‌های بدن سازگاری دارند. اصولا از این ماده برای ساخت بخیه‌های جذبی و پیچ های استخوانی استفاده می‌گردد. معمولا تزریق فیلر پلی لاکتیک اسید، در طول چند ماه و در چند مرحله انجام می‌شود. تقریبا زمانی معادل چند هفته لازم است تا اثرات ناشی از تزریق این فیلر نمایان شود؛ با این حال بیش از 2 سال پایدار و ماندگار خواهد بود.

 • کلاژن

 کلاژن به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد اما در بزرگسالی تولید آن متوقف می‌شود. تزریق کلاژن علاوه بر صاف کردن چین‌های صورت، فرورفتگی‌های پوستی را پر کرده و جای زخم‌ها را از بین می‌برد. ماندگاری کلاژن با افزایش دفعات تزریق بیشتر می‌شود. نتیجه تزریق کلاژن تا ۹ ماه پس از تزریق اول، ۱۲ ماه پس از تزریق دوم و ۱۸ ماه پس از تزریق سوم ماندگار خواهد بود.

 • هیدروکسی آپاتیت کلسیم

این فیلر به طور طبیعی در استخوان‌های انسان وجود دارد و مانند یک ترکیب معدنی است. این نوع فیلر برای از بین بردن چین‌های متوسط تا شدید در ناحیه‌های بینی، خطوط ماریونت و خطوط اخم و همچنین ایجاد افزایش حجم در گونه‌ها به کار می‌رود. نتیجه تزریق این فیلر تا ۱۸ ماه ماندگاری دارد.

کلسیم هیدروکسی آپاتیت از طریق بیوسنتز تولید می‌شود؛ یعنی در ساخت این نوع فیلر از هیچ حیوان یا فرآورده حیوانی استفاده نمی‌شود. به همین دلیل احتمال واکنش‌های آلرژیک را کاهش می‌دهد و نیازی به آزمایش اولیه نیست. این فیلرها نتیجه‌ای بسیار طبیعی دارند، زیر پوست حرکت نمی‌کنند و عوارض جانبی آن‌ها بسیار اندک است.

چه افرادی نباید تزریق فیلر انجام دهند؟

 • افرادی که به دلیل بیماری دیابت انسولین مصرف می کنند.
 • بانوان باردار یا شیرده.
 • افرادی که دارای حساسیت های شدیدی هستند.
 • افرادی که آسم دارند.
 • افرادی که دچار اختلالات روانی هستند.
 • کسانی که تا یک سال قبل از تزریق فیلر، اکوتان مصرف می کردند.
 • افرادی که دارای مشکلات انعقاد هستند.
 • افرادی که دارای برخی از بیماری های خود ایمنی هستند. (لوپوس، سندروم نفروتیک و …)
 • افرادی که سابقه سکته دارند یا داروهایی چون آسپرین و وارفارین مصرف می کنند.

تزریق فیلر بعد از چند روز اثر می کند؟

تزریق فیلر برای جوانسازی پوست در حال حاضر تنها درمان در نوع خود است، که پوست را از درون بازسازی می‌کند و نتیجه تزریق فیلر را می‌توان بعد از اتمام کار به وضوح دید. اما در عرض 2 هفته به نتایج قابل مشاهده‌تری خواهید رسید. برخی از فیلر‌ها به دلیل آزاد شدن آهسته اسید هیالورونیک، 4 نوع مختلف کلاژن و الاستین را تحریک می‌کنند. این تحریک است که منجر به بهبود قابل توجه کیفیت بافت پوست و ظاهر آن می‌شود. البته این تغییرات به دوز و محل تزریق فیلر نیز بستگی دارد.

حتی اگر پوست بسیار چروکیده‌ای دارید، دو هفته بعد از تزریق فیلر بهبود بافت غیرقابل انکار است. در مواردی که نیاز به ترمیم بیشتر باشد، درمان را می‌توان پس از شش ماه تکرار کرد.

اقدامات قبل از تزریق فیلر

از دو هفته قبل از اقدام به تزریق فیلر مصرف آسپرین و هر دارویی که حاوی اسید استیل سالیسیتیک است باید متوقف شود. همینطور مصرف ویتامین E و مکمل های حاوی سیر، جنسینگ و جینگکو نیز باید طی این مدت قطع گردد. طی سه الی پنج روز پیش از تزریق فیلر نیز از خوردن ایبوپروفن، داروهای مسکن ضد التهابی با دوز بالا، روغن ماهی و هر نوع نوشیدنی الکلی خودداری کنید. رعایت این موارد کمک می کند احتمال کبودی و خون مردگی در محل تزریق کمتر شود. البته اگر مصرف هرکدام از این داروها برای بیماری های دیگر شما ضروری است، نیاز به چنین مراقبتی نیست؛ و فقط بهتر است پیش از تزریق موضوع را با پزشک مطرح کنید.

محدودیت سنی تزریق فیلر

به طور معمول بیشتر افرادی که تزریق فیلر را انجام می دهند، بیشتر از ۳۰ سال سن دارند. چرا که قبل از این شرایط سنی، ظهور چین و چروک ها به ندرت برای فرد اتفاق می افتد. با این وجود به دلایل مختلف، این احتمال وجود دارد که افراد بعد از ۲۰ سالگی، خط و خطوط زیادی را بر روی چهره خود ببینند. به همین خاطر ممکن است افراد زیادی نیز در سومین دهه زندگی خود، اقدام به تزریق فیلر کنند.

تزریق فیلر معمولا قبل از ۱۸ سالگی به هیچ عنوان توصیه نمی شود و افرادی که این فرآیند را پشت سر می گذارند، باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند. قبل از ۱۸ سالگی، فرد قطعا شرایط پایدار و باثباتی برای تزریق فیلر ندارد. نوجوان هایی که به تبعیت از افراد مشهور به تزریق فیلر علاقه مند می شوند، نباید برای انجام چنین کاری بیش از حد عجله به خرج بدهند. چرا که این کار ممکن است عواقبی ناخوشایند برای آن ها به وجود بیاورد.

پس از تزریق فیلر از انجام چه کارهایی باید اجتناب کرد؟

توصیه می‌شود که به مدت ۶ ساعت اصلا به صورت خود دست نزنید و یا از وسایل آرایشی استفاده نکنید. همچنین، تا زمانی که بهبودی خود را بطور کامل بدست نیاورده‌اید از هیچ گونه ماسک یا کرم صورت یا پوستی استفاده نکنید. از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، گرمای شدید یعنی سونا، اتاق بخار، حمام آفتاب و غیره خودداری کنید، زیرا این امر باعث افزایش ناراحتی و تورم صورت می‌شود. همچنین از قرار گرفتن در معرض دمای خیلی سرد از قبیل پک‌های یخی که بطور مستقیم بر روی پوست قرار می‌گیرند نیز اجتناب کنید. در صورت لزوم و برای کاهش تورم و درد می‌توانید از کمپرس‌های خنک در قسمتی از صورت که در آنجا تزریق فیلر صورت گرفته استفاده کنید.

4.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها